رسیدهای ناخواسته

آیا تا به حال فکر کرده اید که اگر چاپ برگه های رسید تراکنش پس از خرید اختیاری بود چقدر در حفظ محیط زیست و هزینه هایی که فروشنده برای خرید کاغذ رسید تراکنش پرداخت می کند صرفه جویی میشد ؟

به چند جمله زیر توجه کنید :

یک کاغذ رسید تراکنش معمولی 9 سانتی متر در 5 و نیم سانتی متر کاغذ مصرف می کند .

طبق آمار رسمی بانک مرکزی ماهانه حدودا 430 میلیون (430،000،000) ترکنش کاغذی انجام می شود ( آمار دقیق تر آن را از اینجا ببینید )

در نظر بگیرید که بعضی از این تراکنش ها دو کاغذ رسید چاپ می کنند ( یکی برای خریدار و یکی برای فروشنده )

مبلغی که دارندگان کارت های عضو شتاب در بانک ملی برای دریافت اس ام اس های لحظه ای تراکنش هایشان پرداخت می کنند ، سالیانه 6 هزار تومان است ( از هزینه های سامانه اطلاع رسانی تراکنش های بانک های دیگر خبر ندارم ، اما تا آنجایی که شنیده ام باید اندکی از هزینه پرداختی برای استفاده از این سامانه در بانک ملی بیشتر باشند )

دو شب پیش برای پیاده روی بیرون رفته بودم و سر راه برای دریافت مقداری پول نقد به خودپرداز مراجعه کردم ، وقتی به خودپرداز رسیدم ، دیدم که استفاده کننده قبلی رسید تراکنش را چاپ کرده و آن را بدون اینکه از دستگاه دریافت کند همانجا رها کرده و رفته است (در حالی که دستگاه خودپرداز برای چاپ یا عدم چاپ رسید ، به شما اختیار انتخاب میدهد) .

در آن لحظه بود که به یاد یک عادت مثبتم افتادم ، هرگاه با کارت بانکی ام خرید می کنم ، کاغذ رسید را نمیگیرم و به فروشنده می گویم که کاغذ من را برای خود نگه دارد و کاغذ دوم را چاپ نکند ، چرا که من همان لحظه اطلاعات مورد نیازم را از طریق اس ام اس دریافت خواهم می کنم .

پس از دیدن رسید مانده در خودپرداز دو شب گذشته و یادآوری عادت مثبتم برایم مسئله ای مطرح شد : اینکه من به تعداد افرادی که رسید تراکنش را دریافت می کنند و آن را بدون فوت وقت به سطل آشغال می اندازند کاری ندارم ، من به این کار دارم که چرا وقتی از فروشگاهی خرید می کنی ، رسید اول را بدون پرسیدن سوال چاپ می کند ؟ مگر تقریبا تمامی بانک های ما از سامانه اطلاع رسانی لحظه ای از طریق اس ام اس استفاده نمی کنند ؟ و آیا غیر از این است که درصد زیادی از استفاده کنندگان کارت های اعتباری از آن سامانه ها استفاده می کنند ؟ آیا وقت آن نیست که برای دریافت رسید اول هم از خریدار سوال بپرسیم ؟ شاید که خریداری همانند من تمایلی به چاپ بیهوده یک رسید نباشد ؟

به تجربه میدانیم که حداقل در 90 درصد مواقع فروشنده رسید دوم را چاپ نمی کند چرا که به آن نیازی ندارد ، اما آیا خریداران امروزی به توجه به پیشرفت تکنولوژی و دریافت لحظه ای اطلاعات خریدشان از طریق اس ام اس ، به رسید تراکنش خود نیاز دارند ؟

اگر دستگاه های خودپرداز و دستگاه های کارتخوان را به یک پرسش جدید مجهز کنیم تا از خریدار بپرسد آیا به رسید تراکنش خود نیاز دارد یا خیر ، چقدر در مصرف کاغذ و هزینه ها صرفه جویی می شود ؟

برای پاسخ به این سوال کافیست درصد کوچکی از تراکنش های ماهانه را در ابعاد هر کاغذ رسید تراکنش ضرب کنید و مقدار آن را به پول (برای فروشنده) و به حجم (برای طبیعت) به دست آورید .

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید