بلوغ ، حیوانات و شادی

دیروز در محوطه دانشکده حقوق مشغول مطالعه بودم که نکته ای در مورد گربه ها توجه ام را جلب کرد .

گربه ها همیشه مشغول بازی هستند ، همیشه مشغول کاری که در لحظه به آن تمایل دارند ، برایم سوال شد که :

1-آیا حیوانات بلوغ را تجربه میکنند ؟

2-بلوغ برای من چه مفهومی دارد ؟ آیا به معنی انجام ندادن کارهایی که دوست داری است ؟ 

برای پاسخ به سوال اول ، ابتدا باید به سوال دوم پاسخ دهم

بلوغ برای من و برای درصد بالایی از کسانی که در این کشور زندگی میکنند ، به قطعیت به معنای دوره ای است که از انجام کاری که دوست دارید منع میشوید ، گاهی اوقات که به جنبه های شخصی زندگی خود فکر میکنم ، قانون گذاران و افرادی که دست و بال انسان را از انجام آنچه دوست دارد انجام دهد و آنچه به واقع طبیعت انسانی اوست منع میکنند ، را مرتکب شوندگان یکی از گناه های هفتگانه میپندارم .

انسان با رسیدن به سن بلوغ از جنبه های مختلفی بلوغ را تجربه میکند : بلوغ روانی و بلوغ اجتماعی و بلوغ هیجانی و لاوغ جنسی که انسان در پی آن شخصیت خود را می یابد ، برای شخصیت خود به عنوان موجود و انسانی خاص احترام قائل میشود ، به ارزش های خود پایبند تر و در انتخاب های خود مستقل تر میشود . اما این مسائله در کشور ما کاملا برعکس است ، پا به سن بلوغ که میگذاری از انتخاب ارزش های خودت توسط جامعه ، خانواده و دولت منع میشوی ، اگر یکی از ارزش هایت با ارزش های رایج در جامعه در تضاد باشد ، در کوتاهترین مدت ممکن برچسب میخوری و از اجتماع طرد میشوی ، خودت نمیتوانی برای خود و زندگی ای که میخواهی داشته باشی تصمیم بگیری ، همه چیز را در چارچوب به تو میدهند ، اگر هم نگرانشان کنی به ظاهر به تو آزادی میدهند اما با رسانه و شستشوی مغزی تورا به صورت ناخودآکاه محدود میکنند ، اینگونه هم آنها به خواسته خود میرسند هم تو را در خیال خودت آزاد میکنند .

حال که نظر من را در مورد بلوغ شنیدیم ، به سوال اول برمیگردیم

در جواب میتوانم بگویم بله ، اما بلوغ حیوانات با بلوغ انسان ها از جنبه ای فرق دارد ، آنها از وقتی که یافتن غذا و آب و نگهداری از خود را می آموزند به صورت غیرارادی وارد مرحله بلوغ خود شده اند ، اما تمامی این اعمال نیاز به یک چیز برای محقق شدن دارد : آزادی .

همه ما تابلوی زیر را دیده ایم :

No_Dogs_No_Pets_Ehsan_amiri_blog

وضعیت آزادی و حقوق و .. حیوانات در کشورمان نیازی به توضیح ندارد ( به قولی آنچه که عیان است ، چه حاجت به بیان است) ، تنها توضیحی که میتوان داد توضیحیست که به موضوع بحث ما بخورد و آن هم توضیح آزادی حیوانات است .

اگر در نظر بگیریم که حیوانات برای شکوفایی بلوغ خود نیاز به آزادی دارند ، میتوانیم بگوییم که اولا ، حیوانات بلوغ دارند چنانکه ما انسان ها داریم و دوما ، آنها در کشور ما تا حد زیادی از شکوفایی بلوغ خود محروم هستند ( به دلایل گفته شده در 4 خط بالاتر ) ، پس حیوانات بلوغ را تجربه میکنند اما در کشور ما این بلوغ آنقدر که باید و شاید شکوفا نمیشود .

جدای این بحث ها ، وقتی به اینکه حیوانات با همین حقوق و آزادی کمی که دارند چقدر خوشحال هستن و از آن استفاده کامل میکنند فکر میکنم ، از اینکه از همین آزادی و فرصت هایی که دارم استفاده نمیکنم و به جای آن بر مشکلات و محدودیت ها تمرکز میکنم از خود خجالت میکشم ، اما بگذارید بپرسم : آیا اگر حیوانات همانند انسان ها قدرت تفکر داشتند ، باز هم اینگونه زندگی و رفتار میکردند ؟

 

 

پی نوشت : هروقت که در مورد اتاق خوابگاهم با کسی صحبت میکنم به او میگویم : کمترین حقوق انسانی در این اتاق رعایت نمیشود . در مورد بلوغ و حقوق حیوانات هم میتوان گفت : در کشوری که کمترین حقوق انسانی توسط مردمش در قبال یکدیگر رعایت و اجرا نمیشود ، انتظار رعایت و اجرا کردن حقوق حیوانات ، چیزی بیش از خیالی بیهوده نیست .

اشتراک گذاری :

پاسخی بگذارید