فرصت های یادگیری

فرصت برای یادگیری در تمامی لحظات است ، اگر طالب آن باشیم .

همیشه میگویم : ” خودِ امر تجربه داشتن مهم نیست ، نحوه استفاده از آن است که مهم است ”

افرادی را میشناسم و میشناسیم که به قول معروف (و به قول خودشان وقتی که میخواهند بگویند از ما بیشتر میفهمند) ، ده ها پیراهن بیشتر از ما پاره کرده اند . اما زمان تصمیم گیری که میرسد ، تصمیماتشان یکی از یکی اشتباه تر است ، چرا که ابعادی را که باید در مورد آنها در تصمیمات گذشته چیزی یاد میگرفته اند را نادیده گرفته اند .

بعضی از این افراد ، آن افرادی هستند که همه چیز را به پای قسمت و سرنوشت می اندازند ، دوستی داشتیم که 3 سال پشت سر هم کنکور داد و موفق نشد و هم اکنون هم مشغول مطالعه برای سال چهارمش است ، وقتی از او میپرسی چرا موفق نشدی سال های گذشته در رشته ای که میخواهی قبول شوی ؟ با اعتماد به نفس و قاطعیت خاصی میگوید : قسمت نبود .

و وقتی میگوید قسمت نبود ، یاد دیگر دوستانم در کنکور MBA میفتم ، کنکور کارشناسی ارشد MBA ، تنها کنکوری بود که برای آن مطالعه کردم و در آزمون های آزمایشی شرکت کردم ، در طی این آزمون ها که عملکرد بسیار بدی هم در آنها داشتم ، نکات مربوط به آزمون زیادی را فرا گرفتم و پس از هر آزمون آن نکات جدید را یادداشت میکردم تا قبل از کنکور به خوبی دوره کرده و از انجام دوباره آن اشتباهات جلوگیری کنم .

از قضا ، دوستانی هم داشتم که در آن کنکور به آنها رعایت همین نکات بسیار ساده را توصیه کردم ، بارها گفتم ، دوستان من ، این کار را نکنید ، آن کار را بکنید و غیره . تعدادی از آن دوستان موفق نشدند در کنکور به رتبه مطلوبی دست پیدا کنند و وقتی از آنها میپرسیدم چه شد که موفق نشدی ؟ میگفتند : قسمت نبود امسال موفق شویم ، حتما حکمتی در آن است ، انشالله سال دیگر موفق میشویم ، و اینجاست که به یاد آن دوست 4 سال پشت کنکورم می افتم ، که در خیال خودش این قسمت بودن یا نبودن است که مشخص میکند ما در کنکور موفق میشویم یا نه ، نه استفاده از تجارب کسب شده ( البته اگر تجربه ای کسب شده باشد ! )

بحث کسب تجربه هم به جمله ای که همیشه تکرار میکنم و در بالا به آن اشاره کردم برمیگردد : ” خودِ امر تجربه داشتن مهم نیست ، نحوه استفاده از آن است که مهم است ”

خودِ امر تجربه داشتن مهم نیست ، یعنی اینکه مهم نیست چه اتفاقاتی برای من در زندگی رخ داده است ، مهم این است که آیا متوجه چیزی که باید میشدم شده ام ؟ جمله معروفی است که همه شنیده ایم و آن در مورد نحوه تفسیر ما از موقعیت به وجود آمده است ، با ذکر آن جمله مطلب امشب را به پایان میرسانم :

“Sometimes in life, your situation will keep repeating itself until you learn your lesson”

“گاهی وقت ها در زندکی ، موقعیت شما آنقدر خودش را تکرار میکند تا شما درسِ خود را از آن موقعیت بگیرید”

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید