روزگار عریانی – قسمت اول

امروز در کلاس مدیریت بازاریابی در مورد سایت pleaserobme.com صحبت شد ، سایت اشاره شده با دریافت حساب تویتر شما به شما میگوید که چقدر اطلاعات در مورد شما به روی اینترنت موجود هست.
منبع این اطلاعات هم حساب های کاربری شما (خصوصا در شبکه های مجازی) می باشد . اطلاعات منتشر شده توسط خودتان یکجا جمع آوری میشود و نهایتا شما را به یاد ترجمه لغوی اسم سایت می اندازد : لطفا از من سرقت کن !
سرقت اطلاعات شما در عصر حاضر کار سختی نیست ، اما دستیابی سارقان به این اطلاعات وقتی راحت تر می شود که با دستان خودتان این اطلاعات را در اختیار آنها قرار می دهید .

روزگار_عریانی

شبکه های اجتماعی که ما روزانه از آنها استفاده می کنیم هم به نحوی طراحی شده اند که به عریان شدن تو و در دسترس قرار دادن اطلاعات خصوصیت جایزه می دهند . به تو جایزه می دهند برای اینکه از غذای امروزت تصویر بگذاری . به تو جایزه می دهند اگر تصاویر شخصیت را در آنها به اشتراک بگذاری . به تو جایزه می دهند ، تقریبا برای هر انجام عملی که آن ها از تو می خواهند ، حتی چالش عکس ده ساله که در نهایت داستان پشت آن لو می رود .

 

سرقت اطلاعات در عصری که ما را به عریان بودن سوق می دهد دیگر سخت نیست . عریانی که در قالب ماسک به ما می دهند . ماسک حضور در شبکه های احتماعی را بر صورت ما می کوبند تا باورمان شود که کسی ما را نمی بیند و نمی شناسد ، اما خود آن پشت نشسته و تک تک لایک ها و کامنت ها و جستجو های ما را روئیت و ضبط می کنند .

امروز در کلاس اخلاق در پاسخ به اینکه در سو استفاده از اطلاعات خصوصی دیگران در شبکه های مجازی مردم مقصر هستند یا شبکه های مجازی ؟ پاسخ دادم که از نظر من تا حد زیادی مردم مقصر هستند . دلیل این صحبتم هم این بود که بسیاری از ما (و من) هنوز مرز بندی مشخصی برای روابط خود نداریم و محدودیتی برای آنها قائل نیستیم . به غریبه از روبط عاطفی و بحران های مالی و درد و غم درون دلمان میگوییم ، به آشنا و غریبه اجازه ورود و دخالت در زندگی خصوصی خود را می دهیم و بعد از اینکه حریم شخصیمان نقض شد ، به اعتراض می ایستیم که مورد تجاوز قرار گرفته ایم .

هر گاه بتوانیم برای هر نوع رابطه خود ، حد و مرز و محدودیت تعریف کنیم و آن را در چارچوبی مشخص حفظ کنیم ، می توانیم از عملکرد شبکه های اجتماعی گله کنیم ، چرا که فیس بوک و تویتر هم در زمان ثبت نام از شما میخواهند قوانین آنها را خوانده و زیرش را امضا بزنید و تصدیق کنید که اگر روزی اطلاعاتی که در حساب کاربری خود دارید (هرچند اگر شخصی باشند) ممکن است مورد استفاده قرار بگیرند . فیس بوک و تویتر و دیگر شبکه های اجتماعی ، بستر عریان شدن ما هستند ، اما همه آنها قبل از عریان شدن ما را به یاد این نکته می اندازند که : در اینجا عریان شدن شما ممکن است توسط دیگران دیده شود و توسط همان دیگران مورد سو استفاده قرار گیرد ، پس قبل از ورود و فعالیت ، لطفا محدودیت و حد و مرز خود را مشخص کن .

اشتراک گذاری :

پاسخی بگذارید